BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: Sausis, 2013

Kodėl taip auga susidomėjimas loftais?

2013-01-28

Idėja apleistas gamyklines patalpas pritaikyti gyvenimui kilo dar XX amžiaus pradžioje. Ir net nenustebtumėte, jog ši idėja kilo būtent bohemos atstovams, kurie primiausiai apleistose patalpose įrenginėdavo savo kūrybines dirbtuves. Vėliau kilo idėja, jog patalpos gali būti naudojamos ne tik kūrybiniam darbui, tačiau ir gyvenimui. Tuo tarpu į Lietuvą šios idėjos atkeliavo praėjus 80 metų, o gamyklinių patalpų rekonstravimo bumas prasidėjo tik prieš kelerius metus. Nors sveikatos priežiūros institucijos vis dar grūmoja pirštu dėl šių patalpų nesaugumo ir netgi žalos sveikatai - tai netrukdo loftams populiarėti.

Kokios yra to priežastys? Paradoksalu tai, jog priešingai negu JAV, Lietuvoje loftams pirmenybė yra teikiama ne dėl nestandartinio išplanavimo ar išskirtinės gyvenamosios vietos. Svarbiausiu kriterijumi čia tampa kaina. Ne paslaptis, jog nauji butai Vilniuje bei kituose didžiuosiuose Lietuvos miestuose, kainuoja ne mažus pinigėlius. Tuo tarpu įsigyjant būstą lofte, už tą pačią sumą galime gauti dvigubai didesnio ploto būstą. O tai daugeliui skamba itin patraukliai.

Bet kaip sakoma - nieko nemokamo nebūna. Čia vėlgi grįžkime prie sveikatos apsaugos specialistų pateikiamų komentarų. Didžiausia šių loftų problema šiandien yra kenksminga gyvenamoji aplinka. Atsižvelgiant į tai, jog prieš keliasdešimt metų šiose patalpose vyko gamyklinė veikla, nėra nieko stebėtino, jog dabartinių loftų patalpose fiksuojami nemaži taršos rodikliai. Nėra iki galo žinoma kokios tiksliai cheminės medžiagos buvo naudojamos gamykloje, o taip pat nėra žinoma, kur buvo dedamos likusios gamybinės atliekos - tad rūpintis reikėtų ne tik dėl pačių patalpų, tačiau taip pat ir šalia lofto esančios aplinkos užterštumo.

Tad klausimas - ar perkant loftą neįsigyjame katės maiše? Galbūt sutaupę būstui, sumokėsime savo sveikata. Žinoma, nėra reikalo sutirštinti spalvas ir teigti, jog gyventi buvusiose gamyklinėse patalpose nėra racionalu. Visgi, Lietuvoje ši loftų mada tik pradeda populiarėti, kol kas nėra atliekami nuodugnūs tyrimai, pati loftų tema nėra detaliau analizuojama. Tad greičiausiai apie racionalų pasirinkimą tarp lofto ir paprasto buto galėsime diskutuoti tada, kuomet padidės ir informacijos sklaida šiuo klausimu.

Rodyk draugams